previous pauseresume next

راهنمای استفاده از خدمات کتابخانه

 بروشوراستفاده از خدمات کتابخانه :PDF

کتابخانه دانشکده دندانپزشکی

تاریخچه:

دانشکده دندانپزشکی در تاریخ ۱۴/۳/۱۳۵۳ در محل فعلی تاسیس شد. واحد کتابخانه در ابتدا فعالیت خود را با تعداد اندکی کتاب شروع نمود که محل آن در انتهای کتابخانه پزشکی قرار داشت، تا اینکه در سال ۱۳۵۹ در محل دانشکده اقتصاد به یک سالن نسبتاً بزرگ انتقال یافت. در آن ایام تعداد کتب و نشریات ادواری بسیار محدود و نظم خاصی هم نداشت، مجلات بیشتر اهدایی بود تا زمانی که گروههای آموزشی شکل گرفت و سفارش از طریق گروهها به کتابخانه و از طریق کتابخانه مرکزی اقدام می شد.

وضعیت موجود:

از سال ۱۳۷۲ تغییرات ساختاری مهمی در واحد کتابخانه دانشکده ایجاد گردید به طوری که امروزه با استفاده از سیستم های کامپیوتری دستیابی به جدیدترین منابع علمی دندانپزشکی از طریق بانکهای اطلاعاتی معتبر پزشکی و دندانپزشکی و مجلات معتبر علمی امکان پذیر می باشد. تهیه CD های کمک آموزشی و راه اندازی ایمیل  کتابخانه که استادان و دانشجویان دانشکده می توانند مقالات خود را که امکان دستیابی به آن مشکل بوده از طریق ایمیل دریافت نمایند.

کتابخانه در حال حاضر دارای بخش امانت و پیگیری ، بخش پایان نامه و نشریات ، بخش فنی و آماده سازی، بخش مرجع و بخش اطلاع رسانی  می باشد.

بخش امانت و پیگیری:

با توجه به اینکه امانت کتب به صورت نظام یکپارچه رایانه در سطح دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام می گیرد؛ دانشجویان با تهیه کارت عضویت از مجموعه منابع اطلاعاتی ارائه شده در کتابخانه های مرکزی و دانشکده ای و مراکز آموزشی درمانی بهره مند می گردند. امانت کتاب با استفاده از سیستم  نرم افزار پارس آذرخش انجام می شود. دانشجویان طبق آئین نامه کتابخانه می توانند در هر نوبت  ۵ جلد کتاب به مدت ۱۰ روز و  اعضاء هیات علمی  به مدت ۱۵ روز و تعداد ۷ جلد کتاب به امانت بگیرند. مدارک امانت گرفته شده برحسب فراوانی آن در کتابخانه تا دو نوبت قابل تمدید می باشد. در ضمن کتب ویرایش جدید و تک نسخه خریداری شده به مدت یک شب قابل امانت می باشد. تعداد مراجعه کنندگان به کتابخانه روزانه حدود ۲۱۰نفر جهت امانت گرفتن کتاب ، استفاده از سالن مطالعه و سالن نشریات می باشد.

 منابع موجود در کتابخانه به شرح ذیل می باشد:

کتب فارسی و لاتین            ۲۳۴۵۶    نسخه

پایان نامه های عمومی وتخصصی     ۲۶۵۷      عنوان

گزارشات طرح های تحقیقاتی                ۸۰     عنوان

CD های آموزشی                               ۱۵۰۰   عدد

نشریات ادواری                                          ۸۸۳۸   نسخه

روش عضویت کتابخانه:

عضویت و تشکیل فایل امانت جهت کلیه دانشجویان دانشگاه از طریق معاونت آموزشی انجام شده و نیازی به حضور دانشجویان و اقدام جداگانه  نمی باشد .

 

بخش پایان نامه و نشریات:

با توجه به عدم امانت پایان نامه و نشریات مربوطه مراجعه کنندگان به این بخش باید مطالعه و استفاده خود را در بخش انجام داده و پس از پایان کار خود مدارک مورد استفاده را به کتابدار بخش تحویل نمایند. فعالیتهائی که در این بخش انجام می گردد ثبت موجودی مجلات و نشریات در کاردکس، جستجووprint بعضی از شماره های مجلات که از طریق online امکان دستیابی به آنها وجود داشته باشد(مربوط به شماره های گذشته)، آماده سازی و ارسال شماره های تکمیل شده مجلات به صحافی، تهیه و تنظیم فهرستهای مربوط به پایان نامه های عمومی و تخصصی و ارسال به کتابخانه مرکزی جهت ثبت و فهرستنویسی       می باشد.

راهنمای استفاده از بخش مجلات:  

  1. شماره مجله مورد نظر در لیست مربوطه پیدا کنید.
  2. ایندکس مجله که شامل فهرست مطالب موجود می باشد مطالعه فرمایید (جدیدترین فهرست در روی ایندکس قرار می گیرد) .
  3. بعد از انتخاب موضوع، مشخصات  مقاله مورد نظر را که شامل سال انتشار، جلد و شمـاره مجله می باشد به مسئول قسمت مجلات تحویل دهید.
  4. مجلات ازسال ۲۰۰۷ میلادی بصورت آنلاین قابل دسترسی واستفاده می باشد.

بخش فنی وآماده سازی :

در این بخش کتب ارسالی از بخش فنی کتابخانه مرکزی  جهت اضافه نمودن  به مجموعه کتابخانه وامانت به اعضاء با تهیه وچاپ بارکد وبرچسب راهنمای کتاب آماده سازی    می شود.

بخش مرجع :  در این بخش مجموعه کتب مرجع با توجه به استفاده ارجاعی آنها ، امانت داده نمی شود و مطالعه آنها فقط در سالن مطالعه امکان پذیر می باشد. کتب مرجع بطور کلی شامل انواع دائره المعارف ، اطلس ها و فرهنگ ها     می باشد.

بخش اطلاع رسانی :  دراین بخش تعدادی رایانه جهت استفاده کاربران  و جستجوی منابع اطلا عاتی موردنظر درانواع پایگاه ها و بانک های  اطلا عاتی درنظر گرفته شده که باهماهنگی با مسئول مربوطه امکان پذیر می باشد.

سالن مطالعه :  واحد کتابخانه دارای سالن های مطالعه مجزا جهت خواهران و برادران می باشد که اساتید و دستیاران و دانشجویان جهت مطالعه از آن استفاده می کنند .

اقدامات لازم برای امانت کتاب :

-  اعضاء پس از انجام مراحل جستجو وانتخاب منبع ویا کتاب مورد نظر برروی برگه درخواست کتاب ، عنوان کتاب ، نام نویسنده کتاب ، شماره راهنمای  بازیابی کتاب  را یادداشت می نمایند .

 - اعضاء با در نظر داشتن اطلاعات برگه درخواست کتاب ونظام رده بندی کتابخانه به انتخاب کتاب در مجموعه کتابخانه که به صورت سیستم قفسه باز اداره می شود ، اقدام می نمایند.

 -  در صورتیکه کتاب ویرایش جدید ویا تک نسخه باشد ، درمیز  امانت نگهداری شده وبا هماهنگی کتابدارمیز امانت  کتاب مورد نظر را امانت داده می شود.

- امانت مجموعه کتب مرجع در سالن مطا لعه امکان پذیر

 معرفی وب سایتهای مفید :

کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان www.lib.mui.ac.ir                                             

بامراجعه به این وب سایت اطلاعات جامع در مورد آئین نامه ها ، جستجوی منابع اطلاعاتی اعم از کتاب فارسی ولاتین؛ طرحهای تحقیقاتی؛پایان نامه ها؛ مجلات دانشگاه ؛ کتابهای منتشرشده وهمچنین منابع وپایگاههای اطلاعاتی که به صورت آنلاین قابل دسترسی واستفاده می باشد. لینک راهنمای آموزشی منابع درسمت چپ  وب سایت به کاربران آموزش مناسب ومطلوب ارائه می دهد

سامانه منبع یاب http://rsf.research.ac.ir

سامانه منبع یاب ‌ابزار جستجو و دسترسی به اطلاعات بیش از ۸۰ هزار عنوان مجله (۴۳۰۷۵)، کتاب (۳۹۰۹۲) و راهنمای علوم پزشکی (۳۴۲) است. در این سامانه به‌راحتی می‌توانید به مجلات، فایل‌های آموزشی، تصاویر و کتاب‌های رشته خود دسترسی و مجله مناسب برای انتشار مقالات خود را پیدا کنید.

بانک مقالات علوم پزشکی ایران

( ایران  مدکس) WWW.iranmedex.com   

www.medlin.ir

ازاین دو درگاه الکترونیکی متن کامل (pdf)  مقالات مجلات منتشر شده درحوزه علوم پزشکی کشور ایران دریافت می گردد.

سامانه مدیریت اطلاعات  تحقیقاتی

www.semat.mui.ac.ir

دراین درگاه الکترونیکی امکان دسترسی به عناوین وچکیده های طرح های تحقیقاتی وپایان نامه هاومشخصات کتابشناسی عناوین کتب منتشر شده دانشگاه علوم پزشکی اصفهان  می باشد.

نوپا: http://research.ac.ir              /

نظام نوین اطلاعات پژوهش پزشکی ایران» (نوپا)» با هدف بهره‌برداری اثربخش، از پژوهش‌های نظام سلامت کشور، توسعه کمی و کیفی پژوهش‌های ، صرفه‌جویی و مدیریت هزینه‌ها ، افزایش مشاهده‌پذیری و دسترسی پژوهشگران به منابع اطلاعاتی و ننایج پژوهش‌ها، پایش، رصد، توزیع و ترویج دانش تولید شده از پژوهش‌های پزشکی طراحی شده است.

.

ارتباط باما

آدرس : اصفهان- دروازه شیراز -خیابان هزارجریب -دانشگاه علوم پزشکی اصفهان -معاونت تحقیقات وفناوری --تلفن: ۳۷۹۲۳۰۷۳- فاکس:۳۷۹۲۳۰۷۳

Isfahan University Of Medical Sciences , Isfahan, Iran

E-mail: centlib@lib.mui.ac.ir

 

کاربران آنلاین

هم‌اکنون ۰ کاربر آنلاین هستند.